Tombala Nasıl Oynanır?

Tombala oyunu İtalyan kökenlidir ve tombala kelimesi de İtalyancadır. Türkçeye de İtalyancadan geçmiştir. Bu oyun İtalya’da hayır kazançlarını arttırmak amacıyla üretilmiştir. Farklı ülkelerde verilen ödüller de değişmektedir.

 

Tombala hemen her yerde satıldığı için yılbaşı gecelerinde çokça tercih edilir. Ayrıca evdeki malzemelerle de rahatça yapılabilir. Yılbaşı gecelerinde pahalı şans oyunlarına alternatif olarak oldukça güzel bir oyundur.

 

Tombala çoğunlukla yılbaşı gecelerinde eğlence amaçlı oynan bir şans oyunudur. Eskiden yılbaşı denince akla gelen ilk şeylerden biri de tombalaydı. Hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından oynanır. Son yıllarda tombala oyununun popülerliği azalsa da hala birçok kişi tarafından merak ediliyor. Peki tombala nasıl oynanır ve kuralları nelerdir?

 

 Tombala Oyunu Nasıl Oynanır?

 

Tombala oyununda öncelikle üzerinde numaralar yazan taşlar çekilir. Daha sonra çekilen taşlar üzerinde numaralar bulunan kağıtlarla eşleştirilir. Oyuncuların ellerindeki bütün numaraların dolmasıyla büyük ödül kazanılmış olur. Buna da ‘‘tombala’’ denir.

 

1’den 90’a kadar olan numaraların yazıldığı taşlar veya kağıtlar torbaya konur. Kağıtlar küçük ve eşit boyutta olmalıdır ve genellikle bez torba kullanılır. 24 ve 30 sayılarının yazılı olduğu dikdörtgen biçimli kart oynayanlara 1 veya daha fazla taş verilir. Dikdörtgen biçimli kartlardaki sayılar genellikle üç rakamlardan oluşur.

 

 Tombala Oyununun Kuralları

 

Oyunculardan biri tombala torbasını alır. Sırayla torbadan sayı çekmeye başlar. Bu oyuncu da karta sahip olabilir. Kendi kartlarıyla oyuna eşlik eder. Sırayla torbadan çekilen sayılar tüm oyuncuların duyabileceği şekilde söylenir. Çekilen numaralar hangi oyunculardaysa numaraların üstünü küçük ve boş bir kağıtla kapatırlar.

 

Torbadan çıkan sayıların hiçbirinin kartlarındaki sayılarla uyuşmayan oyuncular da olabilir. Bu oyuncular kazanamasa da oyun bitene kadar oyuna devam etmek zorundadır. Kartlardan birinin üzerindeki satırlardan bir kapandığında oyuncu bunu yüksek sesle duyurabilir. Buna ‘‘birinci çinko’’ denir.

 

Bir sıra daha dolduğunda buna da ‘‘ikinci çinko’’ denir. Oyun kağıdın üzerindeki tüm satırlar kapanana kadar devam eder. Karttaki tüm sayılar kapandığında tombala olur. Ve oyuncu bunu yüksek sesle duyurur.

 

Oyundaki en önemli şeylerden biri torbanın iyi sallanmasıdır. Torba iyi sallanmadığında numaralar karışmaz ve sıralı sayılar art arda gelebilir.

Check Also

 İddaa Oranları Neden Düşük?

İddaa oyunlarına meraklı olan kişiler oynanan oyunlardaki oran düşüklüğünü de merak etmektedir. Bahis sitelerinde oynanan …