1. Ana Sayfa
  2. İçecek

Biranın Yanına Ne Gider?

Biranın Yanına Ne Gider?
Biranın Yanına Ne Gider?
+ -

Biranın yanına ne gider diye soruyorsanız muhtemelen bira içimini daha keyifli hale getirmek için yöntemler arıyorsunuz demektir. Bira, hafifliği ve rahat içimi ile diğer içkilere kıyasla tek başına içilebilen bir içkidir. Ancak yanında yer vereceğiniz farklı tatlar ile daha lezzetli bir hale getirmeniz mümkün.

Biranın Yanında Tüketilecek Yiyecekler

Biranın yanında ne güzel gider diye soruyorsanız, ister kendi başınıza ister sevdikleriniz ile olun bira deneyimini daha iyi hale getirmek istiyorsunuz demektir. Bira yapısı gereği örneğin rakıdaki gibi çok zahmetli mezeler istemez. Çok basit hazır yiyecekler ile bira içimini daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Cips

Neredeyse standart bir meze olarak kabul edilen cips, bira içimini daha keyifli hale getirmeniz için en ideal yiyeceklerden birisi. Ancak cips seçiminde her cipsin biraya tat katmayacağını bilmeniz gerekir. İdeal olan tuzlu sade cipstir. Bunun yanında baharatlı ya da peynirli olanları da tercih edilebilir. Fakat süt mısırı, barbekü, fıstık aromalı olan cipslerden uzak durmalısınız. Çünkü bu türden olanlar biranın tadını bastıracak ve ağzınızda kötü bir tat bırakacaktır.

Tuzlu fıstık

Biranın favori mezeleri arasında yer alan tuzlu fıstık da en çok tüketilen mezeler arasında. Kavrulmuş tuzlu fıstık hem tat hem de tuz oranı açısından bira içerken büyük keyif verir. Açlığı giderici etkisi olmasından dolayı iştahınızı geçirmek için de faydalıdır. Kabuklu olarak tüketebileceğiniz gibi soyarak da yiyebilirsiniz. Sade fıstık ile yetinmek istemiyorsanız içinde badem, fındık, leblebi gibi kuruyemişlerin olduğu karışık çerez de tercih edebilirsiniz.

Patlamış mısır

Özellikle alkolü düşük olan biraların yanında patlamış mısır tüketmek lezzetli olur. Tuzlu patlamış mısır alışılmış lezzet olsa da isterseniz üstüne kırmızı pul biber de ekleyebilirsiniz. Böylece mısıra daha acı bir tat verebilirsiniz.

Patates kızartması

Özellikle bira evlerinin standart mezesi olan patates kızartması biranın yanında en güzel giden yiyeceklerden bir tanesi. Yağını da biraz patateste bırakacak şekilde kızartma yaparsanız son derece iştahla ve keyifle yiyeceğiniz bir mezeye sahip olabilirsiniz. Ayrıca yanına yoğurt veya domates sosu gibi alternatifler de ekleyerek kızartmayı daha da lezzetli kılabilirsiniz. Patates kızartmasının doyuruculuğu da bira içerken acıkmanız halinde önemli bir kolaylık sunuyor.

Kızartmalık ürünler

Patates kızartması dışında başka kızartmalık ürünler de biranın yanında çok lezzetli olur. Soğan halkası ve sosis gibi yiyecekleri biranın yanında lezzetle ve iştahla tüketebilirsiniz. Dilerseniz yanına ketçap ve mayonez de ekleyebilirsiniz.

Turşu

Biranın yanında gidecek yiyecekler arasında özellikle barlardan hareketle standart yiyecekler arasında sayılan salatalık turşusu da ekşi ve tuzlu tadıyla lezzetli bir atıştırmalık oluyor. Ancak burada turşunun mutlaka kornişon denilen salatalıktan yapılması gerekli. Aksi halde istediğiniz güzel tadı elde edemezsiniz.

Biranın Yanına Ne Gider?
Biranın Yanına Ne Gider?

Bira Nasıl İçilir?

Biranın yanında olması gereken yiyecekler kadar biranın ne şekilde içileceği de önem taşıyor. Bira, diğer içkilere kıyasla son derece pratiktir ve özel bir içme yöntemi gerektirmez. Bunun için doğrudan şişeden içebilir ya da bardağa dökebilirsiniz. Ancak iyi bir bira deneyimi için bardak kullanmalısınız ve bardağı da doğru seçmelisiniz. Pilsener olarak bilinen standart biralar uzun bardaklardan yuvarlak bardaklara kadar neredeyse her bardakla içilebilir.

Ancak özel olarak üretilmiş lager grubunda olan biralar için özel bardak kullanmanız gerekir. Bu bardaklar biranın tadının daha iyi şekilde tüketiciye geçmesini hedefler. Bardak genelde uzun veya yanlara doğru şişkin şekilde olur. Böylece her yudumda biranın notaları çok daha iyi şekilde hissedilir.

Makarnanın yanına ne gider diye düşünüyorsanız bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki Yazılarımızı da okuyabilirsiniz

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında